Making Those Pennies Count

Folks often say that eating healthy is just too expensive. Well, that is true that if you compare the price of a salad at your local fast food restaurant to the price of a burger, fries and a drink on the value menu. In some cases, you can get 2 burgers, 1 for each thigh – and it will still be cheaper than that salad that you should order. Truth be told, I’m not a fan of pre-packaged salads from fast food restaurants as often times they aren’t fresh or are full of water.

Posted on | Toni Winston | Comments ()

Folks often say that eating healthy is just too expensive. Well, that is true that if you compare the price of a salad at your local fast food restaurant to the price of a burger, fries and a drink on the value menu. In some cases, you can get 2 burgers, 1 for each thigh – and it will still be cheaper than that salad that you should order. Truth be told, I’m not a fan of pre-packaged salads from fast food restaurants as often times they aren’t fresh or are full of water.

Grocery store salad bars are a great source for fresh salad but often times they run about $5.99 per pound. A good salad with some fruit on it will cost you about $10.00 or more. While I love all of these modern conveniences, I’ve had to take it back to basics. I’ve had to go back to washing and cutting my own fruits and veggies, buying them while they are in season and buying local when possible.

One of my newest finds is the international food store. There are things in there that I don’t quite know what to do with; but there are also basis that are right up my alley and truly cost-effective. Recently, I got 1 pound of mushrooms, 3 green peppers and 1 pound of jumbo shrimp for $9.42. With these items I’m going to make kabobs for the grill. I’m going to serve it over my jasmine brown rice that I purchased there on another trip.

In most stores, the largest bag of brown rice that I can find is about 2 lbs and runs me about $3.43 but at the international market, I can get a 5 pound bag for $4.92! The jasmine flavor in the rice is awesome! Imagine that – 3 more pounds of rice for just $1.49.

Other items that I have purchased there are:

Snow peas

Sugar Peas

Salmon Steak

Garlic

Spring Onions

Spinach

Curry powder

These were the items that I was sure about, but I saw things like bok choy and leeks that I wanted to get try out. With the low prices, I’m sure that there will be tons of new options in my grocery cart pretty soon.

If you want to start or continue eating healthy, but you are on a budget, visit your local international food store and check out some of their options. Although it may not offer you some of the modern amenities of many local grocers in your area, you will get what you want and need – and you’ll be able to pay for it with no hesitation.

Remember a visit to the store isn’t a commitment to buy anything, so check it out and let me know what you think at toniwyoudocs@gmail.com.

Happy Shopping!

Blog written by Toni Winston
A wife and mother, Toni was in denial about her weight and health. Then, she contacted The Dr. Oz Show and became part of the...